Pielęgnacja bambusów

Pielęgnacja bambusów

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych bambuów należy zaliczyć: podlewanie, nawożenie, cięcie, kontrolę szkodników i zabezpieczenie bambusów na okres zimowy.

Podlewanie

Wiele bambusów całkiem nieźle znosi suszę, ale ich wzrost przebiega optymalnie kiedy mają zapewioną odpowiedniż ilość wody. Najwęcej problemów przysparzają nowo posadzone bambusy, gdyż wymagają bardziej regularnego podlewania, będąc jednocześnie bardziej wrażliwymi na nadmiar wody niż rośliny dobrze przekorzenione. Częstotliwość podlewania zależy od przepuszczalności gleby i opadów, ale należy przyjąć, że lepiej podlewać raz na kilka dni, za to bardziej obficie. Bambusy lubią też dużą wilgotność powietrza, co szczgólnie widać na przykładzie fargezji, które w lecie potrafią silnie zwijać liście, zwłaszcza na słonecznych stanowiskach. Bambusy można często zraszać-bardzo to lubią.

Nawożenie

Bambusy wymagają intensywnego nawożenia. Dobrze reagują na nawożenie mineralne, organiczne oraz kombinacje nawożenia mineralnego i organicznego. W okresie wiosenno letnim powinny to być nawozy z wysoką zawartością azotu, a jesienią nawozy fosforowo-potasowe (bez lub z niewielką ilością azotu). Należy ostrożnie dozowac nawozy mineralne. Przenawożenie skutkuje bujnym, ale słabszym wzrostem, tzn. nowo wyrastające pędy stają się bardziej wiotkie. Z tego powodu należy właśnie unikać nawożenia w okresie puszczania pędów. Najlepiej pierwszą dawkę zastosować jeszcze przed ich puszczaniem, a drugą w czerwcu po ich rozwinięciu. Zbyt długie stosowanie nawozów azotowych może skutkować mniejszą mrozoodpornością pędów.

Cięcie

Raz do roku waro przeprowadzić cięcie sanitarne polegające na wycinaniu wszystkich martwych i słabszych pędów. Martwe pędy bardzo łatwo rozpoznać po odmiennym kolorze. Zabieg ten stumuluje do rozwijania się nowych pędów. W przypadku bamusów drzewiastych warto wyeksponować dolne partie pęów usuwając boczne odgałęzienia. Bambusy na formowane żywopłoty najlepiej podcinać wczesnym latem po wyrośnięciu nowych pędów. Około 3-4 tygodnie później można dodatkowo wykonać cięcie korygujące. Natomiast bambusy okrywowe można podcinać corocznie wiosną na wysokość 10-15 cm.

Opryski

Bambusy nie mają zbyyt wielu groźnyh szkodników w uprawie gruntowej. W razie wystąpienia jakichś szkodników naeży wykonac oprysk stosownymi preparatami w sposób określony w instrukcji. Duże zagrożenie w ogrodach mogą stanowić zierzęta, które będą zjadac i uszkadzać nowe pędy, przede wszystkim ślimaki.

Okrycie na zimę

Okrycie na zimę powinno dotyczyć wszystkich bambusów (także tych najbardziej mrozoodpornych), jednak szczególnie istotne jest dla roślin nowo posadzonych (staranne zabezpeczenie powinno objąć dwie pierwsze zimy).

Zabezpieczenie bambusów na zimę składa się z dwóch części: zabezpieczenia korzeni i kłączy oraz zabepieczenie części nadziemnej. Okrycie nasady roślin przeprowadza się zwykle w pod koniec listopada. Polega ono na zastosowanu grubej około 20- 30 cm warstwy ściółki wokół kępy bambusa. Jako materiału ściółkującego można użyć m.in.: opadłych liści, kory zrębek, trocin, skoszonej trawy. Z zabezpieczeniem części nadziemnej nie trzeba się bardzo śpieszyć. Pierwsze jesienne przymrozki nie powinny zaszkodzić bambusom, natomiast podczas cieplejszej pogody owinięcie agrowłókniną może przynieść więcej szkody niż pożytku, dlatego najlepiej wykonać je dopiero przed zapowiadanymi pierwszymi większymi przymrozkami. Pędy należy zebać w miarę ciasno, a następnie owinąć agrowłókniną. Termin usunięcia okrycia na wiosnę będzie zależał od pogody. Należy pamiętać o usunięciu nadmiarowej ściółki, gdyż rozkładająca się gruba warstwa materii organicznej może przyczynić się do gnicia nowo wyrastających pędów.

<<powrót do porady >>następna porada