Żywopłot z bambusa

Żywopłot z bambusa

wysoki żywopłot bambusowy

Planując bambusowy żywopłot warto wiedzieć, że w naszym klimacie nie powinno się raczej traktować bambusów jako roślin o wyjątkowo>>szybkim wzroście, a po ostrzejszych zimach trzeba też liczyć się ze zmniejszoną dekoracyjnością bambusów pod koniec zimy i w pierwszej części wiosny. Bambusy rekompensują to nam wprawdzie pięknym wyglądem liści od początku lata aż do późnej jesieni, a nawet do początków zimy, jednak dla wielu osób widok suchych liści wiosną będzie sporym mankamentem. Nie powinno się też u nas stosować bambusów jako ekrany przeciwwiatrowe, gdyż zwłaszcza na takich stanowiskach uszkodzenia mrozowe mogą być większe.

No, ale wystarczy już tego zniechęcania! Planując żywopłot z roślin liściastych, bambusy na pewno są warte wzięcia pod uwagę, gdyż w łagodniejsze zimy (a takie mamy coraz częściej) są żywopłotami cały czas zielonymi, a po ostrzejszych zimach, liście choć zasychają, to i tak utrzymują się bez wrażenia ażurowości. Żywopłot z bambusów tworzy też niepowtarzalny klimat. A tempo wzrostu, które zostało trochę podważone na początku tego tekstu, tak naprawdę też może być całkiem zadowalające. Po prostu sadząc niewielkie sadzonki, nie powinno się oczekiwać, że w dwa lata powstanie szczelny żywopłot który zapewni prywatność.

Odstępy sadzenia są kwestią trochę umowną, zwłaszcza przy bambusach drzewiastych. Jako punkt wyjścia można przyjąć rozstawę około metra, choć w przypadku bambusów drzewiastych można sadzić też trochę rzadziej. Bambusów kępowych nie należy sadzić gęściej niż co 70 cm, a niższych bambusów żywopłotowych, np. Shibataea kumasasa nie gęściej niż co 45 cm. W przypadku bambusów o rozłogowych kłączach warto zastosować >>barierę korzeniową. Powinna ona być wkopana dookoła, pozostawiając wewnątrz pas odpowiedniej szerokości. Odpowiedniej, to znaczy jakiej? Generalnie im więcej, tym lepiej. Dla korzeni i kłączy bambusów drzewiastych sugerujemy zapewnić pas o szerokości 1m (nie mniej niż 70 cm), a dla bambusów kępowych może to być pas trochę węższy – sugerujemy od 60 do 80 cm szerokości. Niestety sytuacje w małych, miejskich ogrodach powodują, że niekiedy  trudno spełnić powyższe wytyczne.

szczególnie polecane gatunki na żywopłot z bambusa:

  • żywopłoty wysokie 4-5 m wys

(na stanowiska słoneczne lub lekko zacienione, wymagają stosowania bariery)

filostachys Bisetta, filostachys złotobruzdowy (również formy aureocaulis i spectabilis), filostachys nagi

<<powrót do porady >>następna porada