Uprawa na tarasie

Uprawa bambusów na tarasie

Bambusy można oczywiście uprawiać na tarasie jako rośliny pojemnikowe, przy założeniu że na zimę będą one przenoszone do chłodnego (temp. ok. +5ºC) i co bardzo ważne, dość jasnego pomieszczenia.

Wiele osób chciałoby jednak uniknąć wspomnianego wyżej przenoszenia pojemników i uprawiać bambusy całorocznie w donicach pozostających zimą na zewnątrz. Trzeba podkreślić, że taka uprawa musi być poprzedzona bardzo starannymi przygotowaniami oraz, że i tak będzie ona obarczona dość sporym ryzykiem niepowodzenia. Ryzyko to można ograniczyć stosując dokładnie poniższe wskazania.

Największa trudność to zapewnienie odpowiednich warunków do zimowania. Bambusy ogrodowe zaliczają się do roślin o zwiększonej wrażliwości na mróz. Uprawa pojemnikowa wiąże się z tym, że trudniej (niż w uprawie gruntowej) jest zabezpieczyć przed mrozem podziemne części rośliny (korzenie i kłącza), które cechują się właśnie największą wrażliwością na przemarzanie [rys. poniżej]. Innym problemem jest zapewnienie odpowiedniej ilości wody, co w przypadku uprawy pojemnikowej jest również trudniejsze. Bambusy w pojemnikach dużo łatwiej zasuszyć niż w gruncie, są one jednocześnie bardziej narażone na skutki ewentualnego przelania.

Schematyczne różnice temperatury podłoża w uprawie gruntowej i pojemnikowej

Czy można zatem coś zrobić, aby właściwie przygotować im miejsce?

Należy przede wszystkim zastosować solidną izolację cieplną pojemnika. To warunek niezbędny, ale niestety z reguły niewystarczający. Aby mieć nadzieję na udaną uprawę bambusów konieczne będzie jeszcze zastosowanie dodatkowo systemu dogrzewania donic. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie kabla grzejnego wraz z termostatem, dzięki czemu dogrzewanie donic można ustawić tylko w przypadku spadku temperatury, poniżej ustalonego progu (np poniżej +2 st C). Cena prostego zestawu (kilkanaście metrów kabla grzejnego wraz z termostatem) to wydatek rzędu zaledwie 200-300 zł. Doświadczeni hodowcy bambusów sugerują, że bez zastosowania dodatkowego systemu dogrzewania donic uprawa taka skazana jest na niepowodzenie.

Jeżeli chodzi o zmniejszenie ryzyka przelania bądź przesuszenia, powinno się zastosować w pojemnikach warstwę drenażową, która będzie zbierać ewentualny namiar wody. Jako zabezpieczenie przed przesuszeniem warto dodatkowo dodać do podłoża hydrożel polimerowy, który będzie wiązał wodę i dzięki temu będzie ona cały czas pozostawać dostępna dla roślin. To bardzo dobre rozwiązanie zabezpieczające bambusy przed przesuszeniem nawet w czasie trwania letniego urlopu.

Pozostałe aspekty uprawy pojemnikowej nie różnią się aż tak bardzo od wymagań i zabiegów pielęgnacyjnych bambusów w uprawie gruntowej.

<<powrót do porady >>następna porada