Szybki wzrost. Prawda czy mit?

Bambus rośnie szybko. Prawda czy mit?

Wiele osób interesujących się bambusami słyszało, że bambus rośnie szybko, więc liczą na efekt w krótkim czasie, myśląc że za rok, może dwa lata będę mieli zieloną ścianę lub wielką bambusową kępę.

Faktem jest, że bambusy należą do najszybciej rosnących roślin na ziemi. U rekordzisty (Phyllostachys edulis znanego powszechnie jako Moso) pędy wydłużają się o ponad 1m na dobę! Jednak po pierwsze dotyczy to cieplejszego klimatu, a po drugie istniejącego lasu bambusowego, który ma przeszło 30 m wysokości. Jest to również związane ze sposobem wzrostu-bambusy nie przyrastają na długość na starszych pędach. Nowo wyrastające z ziemi pędy w ciągu około miesiąca dorastają do wysokości zeszłorocznych lub je przerastają (animacja poniżej)

W naszych warunkach, u dużych i rozrośniętych już bambusów drzewiastych, obserwowano ponad 20 centymetrowe przyrosty dobowe nowych pędów (poniżej)

Kupując niedużą sadzonkę warto wiedzieć, że w pierwszym i drugim roku wzrost może też być mniej intensywny niż w kolejnych latach. Najczęściej dopiero po zaadoptowaniu się w nowym miejscu i mocnym przekorzenieniu się, bambus „rusza” bardziej zdecydowanie. W naszych warunkach utrudnieniem w bujnym rozroście mogą być dodatkowo warunki zimowe. Po mroźniejszych zimach i odnotowaniu uszkodzeń mrozowych na pędach, sukcesem może zostać uznane odbudowanie wysokości z roku poprzedniego.

Podsumowując, bambusa nie powinno się wybierać jako rośliny o wyjątkowo szybkim wzroście od razu po posadzeniu. Natomiast w kolejnych latach tempo wzrostu może być całkiem zadowalające, a niekiedy nawet imponujące (zwłaszcza u bambusów drzewiastych).

Jedno z przysłów chińskich mówi, że bambus w pierwszym roku śpi, w drugim czołga się (pełza), a dopiero w trzecim biega i ono bardzo dobrze obrazuje rozrastanie się bambusów.

<<powrót do porady >>następna porada